خبرهای ویژه

» مطالب خواندنی » کشف ذرات پلاستیک در ۹۳ درصد از بطری‌های آب

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ - ۸:۰۷

 کد خبر: 26722
 50 بازدید

کشف ذرات پلاستیک در ۹۳ درصد از بطری‌های آب

محققان دانشگاه ایالتی نیویورک با همکاری موسسه غیرانتفاعی Orb Media دریافتند 93 درصد از بطری‌های آب معدنی، حاوی میکروذرات پلاستیکی هستند.

در این تحقیقات آب موجود در ۲۵۹ بطری که از ۱۹ کشور مختلف خریداری شدند، با استفاده از میکروسکوپ مورد بررسی قرار گرفت. این بطری‌ها متعلق به ۱۱ تولیدکننده مختلف از جمله Nestle Pure Life، San Pellegrino، Aquafina، Evian و Dasani بودند.
در این تحقیقات مشخص شد میزان میکروذرات پلاستیکی بزرگتر از ۱۰۰ میکرون در بطری‌های آب به طور متوسط ۱۰.۴ ذره در هر لیتر است. اما این میزان در مورد ذرات کوچکتر با ابعاد بین ۶.۵ تا ۱۰۰ میکرون به ۳۲۵ ذره در هر لیتر می‌رسد. در یکی از این بطری‌ها بیش از ۱۰ هزار میکروذره پلاستیکی در هر لیتر یافت شد. این میزان تقریبا دوبرابر مقداری است که در تحقیقات پیشین در آب آشامیدنی یافت شده است.
با توجه به این که اطلاعات اندکی در رابطه با واکنش بین مواد شیمیایی موجود در پلاستیک با مولکول‌های موجود در بدن انسان وجود دارد، پیش‌بینی آثار خوردن میکروذرات پلاستیکی بر سلامت انسان امر دشواری است. با وجود این نتایج تحقیقات اهمیت افزایش ضایعات پلاستیکی در آب‌های زمین را یادآوری می‌کند.
سازمان جهانی بهداشت در واکنش به این تحقیقات، برنامه جدیدی را برای مطالعه خطرات بالقوه نوشیدن آب از بطری‌های پلاستیکی در دستور کار قرار داد. این برنامه شامل بازبینی مستندات موجود، شناسایی نقاط ضعف این تحقیقات و طراحی یک استراتژی تحقیقاتی جدید برای پوشش دادن این نقاط ضعف است.
گزارش کامل این تحقیقات به صورت آنلاین در وبسایت موسسه Orb Media منتشر شده است.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : مطالب خواندنی
ارسال دیدگاه

تبلیغات