خبرهای ویژه

» صنعت و بازرگانی » تولید شمش آلومینیوم کشور از مرز ۲۲۶.۷ هزار تن گذشت

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۷:۱۵

 کد خبر: 20945
 25 بازدید

سازمان ایمیدرو:

تولید شمش آلومینیوم کشور از مرز ۲۲۶.۷ هزار تن گذشت

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) در قالب جدول آماری از تولید 226 هزار و 707 تن شمش آلومینیوم در مدت 9 ماهه امسال خبر داد که بیش از 45 درصد این رقم سهم ایرالکو ( آلومینیوم ایران) است .

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، برپایه جدول مزبور میزان تولید آلومینیوم خالص ( شمش ) در دوره مورد بررسی در کارخانه ایرالکو ۱۰۲ هزار و ۱۶۱ تن ثبت شد .
همچنین واحد های المهدی و هرمزال ( هرمزگان ) به ترتیب ۴۵ هزار و ۵۲۸ تن و ۷۹ هزار و ۱۸ تن تولید آلومینیوم خالص داشتند که به ترتیب ۲۰ و بیش از ۳۴ درصد از عملکرد این مدت زمان را به خود اختصاص دادند.
براساس برنامه ریزی صورت گرفته در افق ۱۳۹۹ ظرفیت صنعت آلومینیوم کشور به ۷۸۰ هزار تن می رسد و در عین حال قرار است در افق ۱۴۰۴ ظرفیت تولید آلومینیوم کشور به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسد.
امروز ۲۵ درصد از قیمت تمام شده صنعت آلومینیوم مربوط به انرژی است و جمهوری اسلامی با برخورداری از منابع نفت و گاز و نیروی انسانی متخصص، می تواند روند رو به رشدی در این بخش داشته باشد.
همچنین در ۹ ماهه امسال ۱۷۹ هزار و ۵۷۶ تن پودر آلومینا تولید شد، میزان بوکسیت و هیدرات آلومینیوم تولیدی هم به ترتیب به رقم ۵۴۷ هزار و ۷۰۸ تن و ۳۰۵ هزار و ۲۷۹ تن رسید .
جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۶ با تولید ۳۴۲ هزار تن شمش آلومینیوم؛ جایگاه ششم منطقه خلیج فارس را با سهم ۶ درصدی به خود اختصاص داد.
وزارت صنعت، معدن و تجارت پارسال اعلام کرد که طی ۱۰ ماهه سال ۹۵ میزان تولید شمش آلومینیوم در واحدهای ایرالکو (اراک) و المهدی و هرمزال (بندرعباس) به ۲۴۴ هزار و ۵۷۷ تن رسید.
همچنین در مدت ۱۰ ماهه ۹۵ میزان تولید پودر آلومینا نیز ۱۹۵ هزار و ۱۲۶ تن شد.
مجموع تولید شمش آلومینیوم کشورهای حاشیه خلیج فارس و جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی به پنج میلیون و ۵۷۱ هزار و ۱۱۵ تن رسید که امارات با ۲ میلیون و ۴۷۱ هزار تن، سهم ۴۴ درصدی را در این منطقه به خود اختصاص داد.
براساس گزارش مجمع عمومی سالیانه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در مهرماه ۹۵، میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای طرح های توسعه زنجیره آلومینیوم ۱۱ میلیارد دلار است که ۲۱.۵ درصد از کل سرمایه گذاری مورد نیاز بخش معدن وصنایع معدنی را تا افق ۱۴۰۴ در بر می گیرد.
میزان آلومینیوم مورد نیاز کشور ۵۰۰ هزار تن برآورد شده و واحد های ایرالکو ( استان مرکزی) ، المهدی و هرمزال ( هرمزگان) هم سالیانه ۳۵۰ هزار تن تولید دارند .
آلومینیوم مابه التفاوت تولید داخل و نیاز کشور از خارج تامین می شود و در عین حال به هر میزان که آلومینیوم در کشورمان به تولید برسد، خریدار دارد.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : صنعت و بازرگانی
ارسال دیدگاه

تبلیغات