خبرهای ویژه

» کلان » ایجاد بیش از یک میلیون شغل در لایحه بودجه ۹۷

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ - ۷:۵۲

 کد خبر: 20836
 28 بازدید

بودجه 97، بودجه اشتغال؛

ایجاد بیش از یک میلیون شغل در لایحه بودجه ۹۷

لایحه بودجه 1397 در تاریخ 19 آذر ماه توسط رییس جمهوری به مجلس شورای اسلامی ارائه شد که یکی از محورهای مهم آن ایجاد یک میلیون و 33 هزار شغل با سه میلیون و 270 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری است.

موضوع اشتغال از اوایل انقلاب اسلامی از موضوعاتی بود که همواره از اهمیت فراوانی برای دولت و مجلس شورای اسلامی برخوردار بود و رهبر معظم انقلاب سال ۹۶ را به عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» و دولت دوازهم نیز امسال شعار هفته دولت را «تدبیر و امید برای تولید و اشتغال» نامگذاری کرد.
همچنین رییس جمهوری هنگامی که لایحه بودجه ۱۳۹۷ را به مجلس ارائه می کرد، گفت که مساله مهم در لایحه بودجه ۹۷ مساله اشتغال است و ما در گذشته تجربه بسیار بدی در اشتغال داریم و هر دولتی در اشتغال وارد شده و وامی را تقسیم کرده است به نتیجه مثبت نرسیده است.
«محمدباقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز معتقد است باید نام بودجه سال آینده را بودجه اشتغال نامید.
این در حالی است که پیش بینی دولت برای سال ۱۳۹۷ ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار شغل با سرمایه گذاری سه میلیون و ۲۷۰ هزار میلیارد ریال است. همچنین پیش بینی ها نشان دهنده این است که سال آتی ۸۳۸ هزار نفر متقاضی جدید وارد بازار کار شوند و با فرض اینکه ۹۸۰ هزار شغل جدید ایجاد شود نرخ بیکاری به ۱۱.۲ درصد برسد.
برآوردها حاکی از آن است که فارغ التحصیلان جویای کار به طور متوسط سالانه ۶۸۰ هزار نفر افزایش می یابند. دولت در نظر دارد منابع مورد نیاز برای تامین منابع سرمایه گذاری سه میلیون و ۲۷۰ هزار میلیارد ریالی را از ۲ محل تامین کند که ۷۳۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در طرح های تولید و اشتغال و ۲ میلیون و ۵۴۰ هزار میلیارد ریال از سرمایه گذاری برای طرح های عمرانی خواهد بود.
جمع بندی عملکرد اجرای طرح های اشتغال زایی دولت در امسال بیانگر آن است که در حال حاضر تامین مالی برنامه اشتغال فراگیر به ویژه در خصوص طرح‌های کارورزی و پرداخت حق بیمه سهم کارفرما به دلیل محدودیت منابع مالی دولت با مشکلات جدی روبرو است. همچنین به دلیل بالا بودن هزینه تامین مالی سرمایه گذاری بسیاری از متقاضیان طرح های سرمایه گذاری انگیزه ای برای دریافت تسهیلات بانکی ندارند.
بنابراین لازم است منابع تامین اعتبار پایدار برای اجرای طرح های اشتغال و کاهش هزینه تامین مالی سرمایه گذاری در طرح های اشتغال زا و جدید برای ایجاد اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان ایجاد شود که خود نیاز به اصلاح سیاستی دارد که در تبصره ۱۸ لایحه بودجه ۱۳۹۷ به آن اشاره شده است.
همانطور که اشاره شد منابع مالی لازم برای اجرای برنامه های تولید، اشتغال ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نیاز است که از چهار بخش تامین می شود. بخش اول ۱۷۴ هزار میلیارد ریال از محل افزایش قیمت حامل های انرژی صرف اعطای یارانه سود تسهیلات و کمک های فنی و اعتباری و وجوه اداره شده برای کمک به تولید و اشتغال و همچنین سیاست های توسعه اشتغال از جمله حق بیمه سهم کارفرما، کمک هزینه کارورزی و آموزش می شود.
بخش دوم ۱۵۰ هزار میلیارد ریال است که معادل منابع ریالی صندوق توسعه ملی به منظور اعطای تسهیلات به طرح های اقتصادی اشتغالزا به صورت تلفیقی است. پیش بینی شده ۳۵ هزار میلیارد ریال نیز منابع شبکه بانکی به منظور اعطای تسهیلات به طرح های اقتصادی اشتغالزا و ۶۰ هزار میلیارد ریال از از محل مانده اعتبارات قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری در سال ۱۳۹۷ تامین شود.
دولت دوازدهم در لایحه بودجه ۹۷ تاکید می کند که توسعه اشتغال با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه است و به توسعه اشتغال در موضوعات خاص در طرح های مسکن، کشاورزی، صنعتی، حمل و نقل، اشتغالزایی خرد، سیاستهای فعال بازار کار، صنایع دستی و گردشگری می پردازد.
براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه جزئیات ایجاد اشتغال در بخش های ۱۰ گانه به این شکل است که بیشترین اشتغال مربوط به بخش مسکن با ایجاد ۳۰۰ هزار فرصت شغلی و کمترین آن مربوط به حمل و نقل برون شهری با ۲ هزار و ۷۰۰ فرصت شغلی است.
براین اساس به ترتیب در بخش های سیاست های فعال بازار کار (طرح کارورزی) ۲۲۱ هزار، گردشگری ۱۷۳ هزار، اشتغال حمایتی ۸۰ هزار، صنایع کوچک و خوشه های صنعتی ۷۴ هزار و ۵۰۰، کشاورزی ۶۷ هزار، تکمیل طرح های نیمه تمام صنعتی ۵۱ هزار و ۵۰۰، طرح های اشتغالزایی خرد ۴۱ هزار و ۸۰۰ و حمل و نقل درون شهری ۲۲ هزار و ۴۰۰ فرصت شغلی ایجاد می شود.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : کلان
ارسال دیدگاه

تبلیغات